Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

08.05.2024 08:48

Galeria zdjęć->TUTAJ

23 kwietnia obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich.

W naszej szkole ten dzień trwał cały miesiąc, ponieważ okazało się, że nasi uczniowie - wbrew wszelkim statystykom - naprawdę dużo czytają. Przygotowali plakaty promujące czytelnictwo. Podali wiele argumentów na to, że czytanie wcale nie jest nudne. Przez cały miesiąc uczniowie mogli też podziwiać prace swoich kolegów i koleżanek przedstawiające ulubionych bohaterów literackich. Galeria tychże bohaterów była niezwykle bogata i różnorodna.

I jeszcze coś- siódmoklasiści przygotowali powtórkową niespodziankę z lektur przed egzaminem. Mamy nadzieję, że to wszystko zachęci Was do sięgania po książkę każdego dnia nie tylko dlatego, że trzeba, ale po prostu dlatego, że chcecie i życia bez czytania sobie nie wyobrażacie.

Uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

08.05.2024 08:37

Galeria zdjęć->TUTAJ

3 maja 2024 roku w murach nidzickiego zamku odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im Janusza Korczaka w Nidzicy przygotowali niezwykle patriotyczny montaż słowno -muzyczny pt. "Abyśmy o ojczyźnie naszej radzili...". Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

Uczniowie Trójki przypomnieli atmosferę tamtych czasów. Dzieci z oddziału przedszkolnego "0"B pod czujnym okiem pani Joanny Sątowskiej rozpoczęły akademię pięknym wykonaniem poloneza, a nasza solistka Alicja Potrzuska z klasy V zaśpiewała wzruszające pieśni o Ojczyźnie. Podczas tej żywej lekcji historii, nie jednemu zakręciła się łza w oku.

Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.

Obchody 3 Maja zwieńczył taniec z flagami wykonany przez uczennice klas 5, pod opieka pani Doroty Malinowskiej. Piosenka "Żeby Polska była Polską" w wykonaniu pana Kazimierza Wrotek, uświadomiła wszystkim jak ważną rolę w życiu każdego narodu odgrywa ustawa zasadnicza jaką jest konstytucja.

Autorkami scenariusza były panie: Wiesława Tymieniecka i Beata Maculewicz -Zgorzelska.
      Oprawa muzyczna: p. Kazimierz Wrotek, scenografia: p. Jolanta Skwarska i p. Jacek Gnidziński.

45-lecie Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy

08.05.2024 08:20

Galeria zdjęć->TUTAJ

26 kwietnia nidzicka Trójka obchodziła swoje 45-lecie.

Podczas uroczystej Gali Talentów uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje wszechstronne uzdolnienia i pasje- wokalne, taneczne, aktorskie, plastyczne, informatyczne i sportowe.

Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie, oglądając prezentację multimedialną, mogli też zobaczyć, jak zmieniała się nasza szkoła w ostatnich latach. Okazuje się, że Trójka pięknie wpisuje się w historię i teraźniejszość Nidzicy. Jesteśmy pewni, że wywrze też niemały wpływ na jej przyszłość.

Gratulujemy dostojnej jubilatce!

Scenariusz uroczystości "wykreowały" nasze trójkowe Talenty /przez wielkie T/ pod czujnym okiem Pań Kasi Kobylińskiej i Ani Borkowskiej.

Dekoracja jest dziełem Jacka Gnidzińskiego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pięknego występu Alicji Potrzuskiej w duecie z mamą oraz specjalnego nagrania z działalności szkoły z okazji jubileuszu na facebook'u szkoły.

Z nieocenioną pomocą Małgosi i Bogdana Potrzuskich akademię muzycznie zilustrował Jacek Maculewicz /również fotorelacja/

Światowy Dzień Ziemi

08.05.2024 08:17

Galeria zdjęć->TUTAJ

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi pod hasłem "Mniejszy ślad-lepszy Świat".

Działania podjęte w ramach obchodów Dnia Ziemi:

- przeprowadzenie konkursu ekologicznego dla ósmoklasistów,

- przygotowanie wystawy edukacyjnej pt. " Nasze rady na odpady" ,wystawy niektórych parków narodowych oraz przedmiotów, którym nadano drugie życie dzięki upcyklingowi,

- włączenie się klasy 4b oraz 7a w akcję sprzątania świata.

Beata Rudzińska, Anna Tomczak.

Światowy Dzień Książki

24.04.2024 18:27

Galeria zdjęć->TUTAJ

"Witam Cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie, witam!

Bo po to przecież jestem, żebyś mnie ujął w dłonie i czytał."

Edward Szymański

Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach pt.: ,,Bibliotekę poznamy i słodko poczytamy", które odbyły się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Nidzicy.

Dzieci z wielką radością i zaciekawieniem zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Pani Katarzyna Dyrda-Jarosz i Pani Anna Akbrechczyńska w cudowny sposób wprowadziły w tajniki czytelnictwa. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem i co ciekawego można robić w oddziale dla dzieci.

W trakcie pobytu z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych. Następnie wybierały dla siebie i czytały. Po miłe spędzonym czasie w bibliotece dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

Wychowawca: Edyta Chmielewska.

Pomoc nauczyciela: Joanna Tyberska.