• Wycieczka do Gdańska uczniów klas 8

        Wycieczka do Gdańska uczniów klas 8

        25.01.2023 17:54
        Galeria zdjęć->TUTAJ

        8 listopada, w ramach programu ,,Poznaj Polskę”, uczniowie klas VIII odwiedzili Gdańsk. Była to wycieczka nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. Młodzi, podziwiając piękno współczesnej stolicy Pomorza, odkrywali karty jej zmiennych dziejów, odbyli podróż do wnętrza wojennego koszmaru.
        Na początku zwiedzili Westerplatte. Piękny, słoneczny dzień listopada stanowił kontrastowe tło do poznania historii o siedmiu dniach heroicznej obrony tej placówki. Uczniowie, wsłuchując się w poruszającą opowieść przewodnika, niemalże odczuwali grozę wojennej rzeczywistości. Zobaczyli wartownie, bunkry, bardzo zniszczone koszary, Pomnik Obrońców Wybrzeża. W ich pamięci na pewno pozostanie ogromny napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY. Tu, na westerplackiej ziemi, nasiąkniętej krwią polskich bohaterów, słowa te mają donośny wydźwięk. Są rozdzierającym serce krzykiem cierpienia i ostrzeżeniem, by nigdy już nie powtórzył się wojenny kataklizm. Ósmoklasiści, spacerując alejkami , ,,…słyszeli pono,/ jak dudnił w chmurach równy krok/ Morskiego Batalionu.” W zadumie nad piekłem wojny, a jednocześnie z szacunkiem dla obrońców Westerplatte zapalili znicze na grobie majora Henryka Sucharskiego i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.
        Kolejnym punktem wycieczki był krótki spacer po Starym Mieście. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk w jego historycznej odbudowie z XVI i XVII wieku.
        Następnie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, którego duszą jest wystawa, składająca się z trzech bloków tematycznych: ,,Droga do wojny”, ,,Groza wojny” i ,, Długi cień wojny”. Uczniowie, zwiedzając sale wystawowe, w skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem słuchali bolesnej opowieści przewodnika o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o oprawcach i ich ofiarach, o żołnierzach, jeńcach, przymusowych robotnikach i cywilach. Uczniowie poznali krwawe oblicze totalitaryzmu, jarzmo hitlerowskiej władzy, pandemonium terroru, piekło obozów koncentracyjnych, cierpienie Wołynia, żniwo głodu i zimna; a z tej okrutnej rzeczywistości wyłaniał się bohaterski obraz niezłomnego Polaka walczącego o wolność. Młodzież miała też okazję znaleźć się w zrekonstruowanej przedwojennej uliczce i poczuć klimat polskości w przededniu wojny. Niesamowite wrażenie na uczniach – jakby znaleźli się na planie filmu wojennego - wywarł również pobyt na zgliszczach (odtworzonych z ogromną dbałością o szczegóły) polskiej uliczki z przejeżdżającym radzieckim czołgiem T - 34. Wizyta w muzeum to niecodzienna, niezwykle interesująca, przepełniona emocjami, żywa lekcja historii, patriotyzmu i człowieczeństwa. Nic dziwnego, że na twarzach ósmoklasistów malował się wachlarz uczuć: współczucie dla imiennych i bezimiennych ofiar, podziw i wdzięczność dla bohaterów, potępienie dla nazistowskiej zbrodni, niedowierzanie, że to ,,ludzie ludziom zgotowali ten los”.
        Uczniowie - bogatsi o nowe doświadczenia, mądrzejsi o nowe spojrzenie na przeszłość, wrażliwsi na ludzkie cierpienie, dumniejsi z bycia Polakami – zmęczeni, lecz pełni patriotycznych wrażeń powrócili do domu. Miejmy nadzieję, że ta podróż do przeszłości zaowocuje w przyszłości konkretnymi czynami, by nie było NIGDY WIĘCEJ WOJNY.
        Uczestnicy wycieczki z całego serca dziękują Dyrekcji naszej szkoły oraz Opiekunom za zorganizowanie tak wartościowego wyjazdu.
        Opiekunowie: Beata Maculewicz – Zgorzelska, Ewelina Łukasik, Anna Borkowska, Arkadiusz Pasymowski.
      • Wycieczka do Torunia uczniów klas drugich i 1 b

        Wycieczka do Torunia uczniów klas drugich i 1 b

        25.01.2023 17:48
        Galeria zdjęć->TUTAJ

        2 listopada uczniowie klas drugich i klasy 1 b, w ramach programu "Poznaj Polskę", odwiedzili Toruń.
        Pierwszym punktem wycieczki było „Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy”. Już po wejściu do budynku dzieci zachwyciło Wahadło Foucaulta, które jest wizytówką instytucji. Umożliwia ono obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Na kolejnych piętrach czekały równie interesujące atrakcje.
        Po dwóch godzinach spędzonych bardzo aktywnie na obserwowaniu i doświadczaniu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, jego dom, ratusz, Katedrę NMP, Fontannę ze złotymi żabkami, a o wszystkim bardzo ciekawie opowiadała nam Pani przewodnik. Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Muzeum Piernika, gdzie odbyły się warsztaty piernikarskie połączone z prezentacją. Na pamiątkę każdy uczestnik dostał własnoręcznie wykonany ozdobny piernik. To była udana wycieczka, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
        Opiekunowie: Ewa Szechińska, Justyna Rogowska, Urszula Sobuń, Brygida Dębińska.
      • Wycieczka do Malborka-Fromborka uczniów klas trzecich

        Wycieczka do Malborka-Fromborka uczniów klas trzecich

        25.01.2023 17:45
        Galeria zdjęć->TUTAJ

        Uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Malborka - Fromborka, w ramach projektu ,,Poznaj Polskę".
        Pierwszym punktem wycieczki był gotycki zamek w Malborku, który jest zamkiem krzyżackim stojącym na prawym brzegu rzeki Nogat. Przez niemal półtorej wieku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego oraz najwyższych władz zakonu Najświętszej Maryi Panny. Jego budowę rozpoczęto w 1280 r. Do dziś zamek pozostał największą zbudowaną z cegły twierdzą Europy. W 1997 r. zamek w Malborku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
        Nasi przewodnicy zaprezentowali trzy części zamku: zamek wysoki, średni i niski. Na koniec wyprawy obejrzeliśmy piękną kolekcję bursztynu w Muzeum Bursztynu, w którym zgromadzono 700 okazów w postaci naturalnej i przerobionej na ozdoby.
        Następnym punktem wycieczki był Frombork, gdzie zobaczyli najważniejsze obiekty turystyczne tj. średniowieczną warownię katedralną, wysłuchali koncertu organowego oraz zwiedzili miejsce, gdzie Mikołaj Kopernik prowadził swoje astronomiczne wyliczenia.

        Opiekunowie: Agnieszka Gnidzińska, Anna Godlewska, Ryszarda Dumińska i Jacek Gnidziński.
      • Wycieczka do Warszawy uczniów klas 6a, 6b oraz 7a

        Wycieczka do Warszawy uczniów klas 6a, 6b oraz 7a

        25.01.2023 17:49
        Galeria zdjęć->TUTAJ

        19 października uczniowie klas 6a, 6b oraz 7a wyjechali na wycieczkę do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę”.
        Zwiedzili warszawską starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując brukowanymi uliczkami podziwiali Zamek Królewski - miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który w XVI w. przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Zobaczyli też Barbakan, pomnik Syrenki, Małego Powstańca. Traktem Królewskim przejechali do Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W muzeum podziwiali obrazy i rzeźby z królewskich kolekcji oraz zwiedzili salę, w której król organizował słynne "obiady czwartkowe".
        Jedną z atrakcji było też spotkanie z parkowymi wiewiórkami. Jest ich w Łazienkach ponad 200! Wycieczkę zakończyli smacznym obiadem.
      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Nidzicy
        • ul. 1 Maja 42, 13-100 Nidzica Poland
        • (+48) 89-625-32-54
        • E-mail szkoły: sekretariat@sp3nidzica.edu.pl
        • E-mail dyrektora szkoły: dyrektor@sp3nidzica.edu.pl
        • E-mail wicedyrektora szkoły: wicedyrektor@sp3nidzica.edu.pl
        • Email administratora strony internetowej: kontakt@sp3nidzica.edu.pl
      • Logowanie