• Uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 08.05.2024 08:37
      • Galeria zdjęć->TUTAJ

3 maja 2024 roku w murach nidzickiego zamku odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im Janusza Korczaka w Nidzicy przygotowali niezwykle patriotyczny montaż słowno -muzyczny pt. "Abyśmy o ojczyźnie naszej radzili...". Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

Uczniowie Trójki przypomnieli atmosferę tamtych czasów. Dzieci z oddziału przedszkolnego "0"B pod czujnym okiem pani Joanny Sątowskiej rozpoczęły akademię pięknym wykonaniem poloneza, a nasza solistka Alicja Potrzuska z klasy V zaśpiewała wzruszające pieśni o Ojczyźnie. Podczas tej żywej lekcji historii, nie jednemu zakręciła się łza w oku.

Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.

Obchody 3 Maja zwieńczył taniec z flagami wykonany przez uczennice klas 5, pod opieka pani Doroty Malinowskiej. Piosenka "Żeby Polska była Polską" w wykonaniu pana Kazimierza Wrotek, uświadomiła wszystkim jak ważną rolę w życiu każdego narodu odgrywa ustawa zasadnicza jaką jest konstytucja.

Autorkami scenariusza były panie: Wiesława Tymieniecka i Beata Maculewicz -Zgorzelska.
        Oprawa muzyczna: p. Kazimierz Wrotek, scenografia: p. Jolanta Skwarska i p. Jacek Gnidziński.