Zabawy z językiem polskim - Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

19.11.2021 11:02
      Galeria zdjęć -> TUTAJ

Po łamańcach językowych przyszedł czas na ortografię. Ona to potrafi narobić nam kłopotów! Na szczęście mamy słownik ortograficzny, a w nim wszystko: hejnał, miraż, pszenżyto, powrósło, niedomagać i tysiące innych zawiłości ortograficznych.

Nie zrażamy się zatem, lecz stawiamy jej czoła i pokonujemy trudności. Im większy problem, tym pokonanie go przynosi więcej satysfakcji. Na pewno doświadczą jej ci, którzy dołączą do naszej zabawy i uzupełnią luki w podanych niżej wyrazach, a następnie ułożą z nimi krótką oraz śmieszną historyjkę.

Zapraszamy do wspólnej zabawy !

Podane w slajdach wyrazy zostały zaproponowane przez uczniów kl. IV b.

Zabawy z językiem polskim – ŁAMAŃCE JĘZYKOWE

Galeria zdjęć -> TUTAJ

Kolejną zabawą z językiem polskim, do której zaprosiliśmy naszych uczniów i ich rodziny były  łamańce językowe. Mowa polska jest wprost stworzona do łamania języka.

Dużo jest w polszczyźnie wyrazów długich i jeszcze dłuższych, w których z kolei aż roi się od samogłosek, jakbyśmy śpiewali po włosku. Chociaż to też nasza narodowa specjalność: dusza aż rwie się do śpiewu, tylko język czasem nie za bardzo może, co słychać choćby w słynnym wyindywidualizowali się, rozentuzjazmowany tłum. Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby żadnych językołamaczy. Dla jednych są one tylko ciekawostką, dla innych to narzędzie do doskonalenia dykcji i utrzymywania aparatu mowy w świetnej kondycji.

Jeśli więc chcemy płynnie i wyraźnie wymawiać trudne wyrazy, ćwiczmy ! Zaproponowaliśmy zestaw językowych łamańców. Uczniowie z klasy IV b poradzili sobie z nimi całkiem dobrze. Mistrzynią dykcji w tej klasie została Zuzia Polinkiewicz. Jeśli zaś chodzi o uczniów kl. V a, tu wyjątkową sprawnością wykazała się Wiktoria Krupińska, którą podziwiali koledzy i koleżanki podczas zajęć języka polskiego.

Życzymy Państwu giętkiego języka i... oby się nie połamał!

,,Wszystko po to, aby z gracją cieszyć się artykulacją,

bo kto ćwiczy się w wymowie, znajdzie radość w każdym słowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami, powtarzając razem z nami !

(Małgorzata Strzałkowska ,,Mowa polska”)

Grafika i wybór łamańców - uczniowie klasy IV b pod kierunkiem p. Ani Borkowskiej we współpracy z p. Barbarą Biedrzycką – Falba.

Zabawy z językiem polskim - Ilustrowane Frazeologizmy

Galeria zdjęć -> TUTAJ

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowaliśmy dla naszych uczniów rodzinną zabawę. Na pierwszy ogień poszły związki frazeologiczne. Uczniowie z klasy 7 a przygotowali ilustracje przedstawiające dosłowną treść frazeologizmów z wyrazem ,,język”.

Ogromne brawa i podziękowania dla siódmoklasistów za kreatywność i zaangażowanie !!!

Zabawa polegała na odgadnięciu, jakie związki frazeologiczne zostały przedstawione na rysunkach. Nie trzeba być alfą i omegą, by rozwiązać te łamigłówki. Wszak to nie są węzły gordyjskie. Rozwiązanie należało poprzedzić numerem przyporządkowanym do każdego rysunku i  przesłać do swojego wychowawcy. Wieniec laurowy w postaci drobnego upominku czekał na ucznia, który jako pierwszy podał najwięcej właściwych odpowiedzi.

Uczymy się bawiąc !

wych. Anna Borkowska z ucz. klasy 7 a

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP nr 3

29.04.2021 15:12

21 lutego 2021 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podstawowym przesłaniem tego święta jest uświadomienie, że to właśnie język wpływa na naszą kulturę osobistą i narodową, tworzy ją, a jednocześnie chroni przed zapomnieniem. Przecież to w mowie ojczystej wyraża się nasza zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Winniśmy zatem dbać o jej piękno !

W związku z tym zaprosiliśmy Państwa do wspólnego wykonywania ćwiczeń. Nasi uczniowie pod kierunkiem pań polonistek przygotowali dla wszystkich naszych sympatyków zabawy z językiem polskim. Ich celem była troska o kulturę, poprawność i bogactwo języka ojczystego.

Niechaj język nas jednoczy, niech pozwala nam budować moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Zabawa w pokonywaniu polonistycznych pułapek i zagadek była przednia.

Życzymy, by wszyscy Polacy mogli z sentymentem wypowiedzieć słowa Leopolda Staffa:

,,Bądź z serca pozdrowiona,

Ojczysta święta mowo !

Niby łańcuchem złotym

Wiąże nas twoje słowo”.

Kuligowe szaleństwo w klasie 8 b

Galeria zdjęć -> TUTAJ

Aż trudno uwierzyć, że czwartkowy kulig, który odbył się 18 lutego był przygodą, której niejeden z uczniów klasy 8 b doświadczył pierwszy raz w życiu.

Ale to właśnie między innymi dlatego nasi uczniowie tak chętnie do nas wracają - bo uczymy, rozbudzamy pasje i pielęgnujemy talenty, ale również dbamy o to, by KOLEKCJONOWAĆ CUDOWNE WSPOMNIENIA.

Dziś do kolekcji tych niezapomnianych dołączamy nasze kuligowe szaleństwo - przygodę na saneczkach, a potem ognisko z kiełbaskami.

Każda szkoła to przede wszystkim nauka; Trójka to nauka, ale i cudowne wspomnienia - te pielęgnowane potem w sercach już w dorosłym życiu.

Panu Karolowi Rudzińskiemu razem z uczniami kl. 8 b serdecznie dziękuję za pomoc w zorganizowaniu kuligu.

Zapraszamy również do obejrzenia filmiku z naszego kuligu:

Jacek Maculewicz