• Wycieczka do Gdańska uczniów klas 8

• 25.01.2023 17:54
        • Galeria zdjęć->TUTAJ

8 listopada, w ramach programu ,,Poznaj Polskę”, uczniowie klas VIII odwiedzili Gdańsk. Była to wycieczka nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. Młodzi, podziwiając piękno współczesnej stolicy Pomorza, odkrywali karty jej zmiennych dziejów, odbyli podróż do wnętrza wojennego koszmaru.
          Na początku zwiedzili Westerplatte. Piękny, słoneczny dzień listopada stanowił kontrastowe tło do poznania historii o siedmiu dniach heroicznej obrony tej placówki. Uczniowie, wsłuchując się w poruszającą opowieść przewodnika, niemalże odczuwali grozę wojennej rzeczywistości. Zobaczyli wartownie, bunkry, bardzo zniszczone koszary, Pomnik Obrońców Wybrzeża. W ich pamięci na pewno pozostanie ogromny napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY. Tu, na westerplackiej ziemi, nasiąkniętej krwią polskich bohaterów, słowa te mają donośny wydźwięk. Są rozdzierającym serce krzykiem cierpienia i ostrzeżeniem, by nigdy już nie powtórzył się wojenny kataklizm. Ósmoklasiści, spacerując alejkami , ,,…słyszeli pono,/ jak dudnił w chmurach równy krok/ Morskiego Batalionu.” W zadumie nad piekłem wojny, a jednocześnie z szacunkiem dla obrońców Westerplatte zapalili znicze na grobie majora Henryka Sucharskiego i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.
          Kolejnym punktem wycieczki był krótki spacer po Starym Mieście. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk w jego historycznej odbudowie z XVI i XVII wieku.
          Następnie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, którego duszą jest wystawa, składająca się z trzech bloków tematycznych: ,,Droga do wojny”, ,,Groza wojny” i ,, Długi cień wojny”. Uczniowie, zwiedzając sale wystawowe, w skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem słuchali bolesnej opowieści przewodnika o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o oprawcach i ich ofiarach, o żołnierzach, jeńcach, przymusowych robotnikach i cywilach. Uczniowie poznali krwawe oblicze totalitaryzmu, jarzmo hitlerowskiej władzy, pandemonium terroru, piekło obozów koncentracyjnych, cierpienie Wołynia, żniwo głodu i zimna; a z tej okrutnej rzeczywistości wyłaniał się bohaterski obraz niezłomnego Polaka walczącego o wolność. Młodzież miała też okazję znaleźć się w zrekonstruowanej przedwojennej uliczce i poczuć klimat polskości w przededniu wojny. Niesamowite wrażenie na uczniach – jakby znaleźli się na planie filmu wojennego - wywarł również pobyt na zgliszczach (odtworzonych z ogromną dbałością o szczegóły) polskiej uliczki z przejeżdżającym radzieckim czołgiem T - 34. Wizyta w muzeum to niecodzienna, niezwykle interesująca, przepełniona emocjami, żywa lekcja historii, patriotyzmu i człowieczeństwa. Nic dziwnego, że na twarzach ósmoklasistów malował się wachlarz uczuć: współczucie dla imiennych i bezimiennych ofiar, podziw i wdzięczność dla bohaterów, potępienie dla nazistowskiej zbrodni, niedowierzanie, że to ,,ludzie ludziom zgotowali ten los”.
          Uczniowie - bogatsi o nowe doświadczenia, mądrzejsi o nowe spojrzenie na przeszłość, wrażliwsi na ludzkie cierpienie, dumniejsi z bycia Polakami – zmęczeni, lecz pełni patriotycznych wrażeń powrócili do domu. Miejmy nadzieję, że ta podróż do przeszłości zaowocuje w przyszłości konkretnymi czynami, by nie było NIGDY WIĘCEJ WOJNY.
          Uczestnicy wycieczki z całego serca dziękują Dyrekcji naszej szkoły oraz Opiekunom za zorganizowanie tak wartościowego wyjazdu.
          Opiekunowie: Beata Maculewicz – Zgorzelska, Ewelina Łukasik, Anna Borkowska, Arkadiusz Pasymowski.